top of page

Najmanji kontinent

Australija je najmanji kontinent na Zemlji i jedini koji pripada samo jednoj državi. Ima površinu od gotovo 7,7 milijuna km². Dakle, najmanji kontinent čini i jednu od najvećih država svijeta ( 6. po veličini nakon Ruske Federacije, Kanade, SAD-a, Brazila i Kine).Australija je jedini naseljeni kontinent koji se u cijelosti nalazi u južnoj polutki. Drugi kontinet koji se u cijelosti nalazi na južnoj polutki je Antarktika do koje je najkraća udaljenost 7246 km. Druga po udaljenosti je Azija dok su ostali prilično udaljeni, pa je Australija prirodno izdvojeni kontinent. Od Afrike ju odvaja Indijski ocean, a od Sjeverne i Južne Amerike Tihi ocean. Australska obala općenito je slabo razvedena. Jedini veliki otok je Tasmanija. Na jugu kontinenta je prostran Veliki australski zaljev. Dva najveća australska poluotoka, Arnhemova zemlja i York, na sjeveru kontinenta omeđuju drugi veliki australski zaljev Carpentariju.

Južna obratnica prolazi središnjim dijelom Australije pa je njezin najveći dio izrazito suh. Trećina kontinenta ima manje od 250 mm padalina godišnje. Središnji i zapadni dio izradzito su suhi.

Unutrašnji suhi krajolik okružuju vruće stepske klime. Klimatski pogodnija područja su rubovi kontinenta kojima vjetrovi donose više padalina. Na jugoistoku su umjereno tople vlažne klime, a na jugu i jugozapadu sredozemna je klima. Na sjevernom i sjeveroistčnom priobalju tropsko je vlažno područje.

U razmještaju stanovništrva postoje velike razlike, uvjetovane klimatskim čimbenicima. U pustinjskoj unutrašnjosti kopntinenta živi samo oko 3,5% stanovništva. Najgušće je naseljeno priobalje jugoistočne australije, a sjeveroistočna i jugozapadna obala su gusto naseljene. Oko 86% stanovnika živi u gradovima. Glavni grad Australije je Canberra a ostali veliki gradovi su: Sydney, Melbourne, Perth...

Prirodna vegetacija prilagođena je klimi. Na sjeveru i sjeveroistoku rastu tropske šume, a na jugoistoku listopadne šume. Drugdje su se bilčjhke prilagodile suši. Prema sušnoj unutrašnjosti savanski i stepskitreavnjaci prelaze u polupustinje s niskim trnovitim grmolikim biljem i nnuseniuma trava.

Snimka zaslona (33).png

Najniži kontinent

Australija je u geološkoj prošlosti bila dio prakontinenta Gondvane. Na kontinentu nema mladih ulančanih planina. Reljef je jednoličan i uravnjen, a gorje na istoku starog je postanka. Australija je najniži kontinent prosječne visine oko 300 m. Izdvajaju se 3 reljefne cjeline: Zapadnoaustralski ravnjak, Veliko razvodno gorje i Središnja australska nizina.

Prastari zapadnoaustralski ravnjak zauzima otprilike polovicu Australije. Njime se protežu prostrane visoravni( u Australiji nazvane creek) i poznate australske pustinje. Samo mjestimice uzdižu se niska zaobljena gorja. Obiluju razrznovrsnim rudama te su važna ležišta željezne rude, uranija, olova, zlatai sl. 

bottom of page